Nowa seria GX

2010-08-10 06:55

Nowa seria GX

Nowy wózek widłowy serii GX firmy Nissan jest odzwierciedleniem nieustającej pracy wykonywanej przez firmę w celu zaprojektowania i wytworzenia wyrobu o jak największej wartości. Spełnienie, a nawet przekroczenie coraz ostrzejszych przepisów dotyczących emisji spalin wprowadzonych przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone sprawia, że wózki widłowe firmy Nissan stały się niekwestionowanym liderem w zakresie ekologicznie czystych silników. W połączeniu z tradycyjnie już wytrzymałą i niezawodną konstrukcją, sprawia, że właściciel wózka widłowego firmy Nissan serii GX, będzie mógł przeznaczyć więcej czasu na pracę, a mniej na konserwacje i naprawy.
Poniżej omówione zostaną podstawowe kwestie dotyczące serii GX, co umożliwi poznanie jego głównych właściwości, jak również i możliwości nowej grupy wózków widłowych. Firma Nissan Forklift posiada prawie 30 letnią historię budowy czterotonowych wózków widłowych.

 • W roku 1980 firma Nissan wprowadziła na rynek F03, model pierwszej generacji, pierwszy wózek widłowy w grupie czterotonowych wózków.
 • W roku 1988 firma Nissan wprowadziła F03 model drugiej generacji, wraz z innymi silnikami i zmianami oprzyrządowania.
 • W roku 1998 wprowadzono trzecią generację wózka F03 wraz z dodatkowym modelem i dwubiegową skrzynią biegów.
 • W roku 2001, firma Nissan wprowadziła na rynek model FX4 jako wyrób OEM w kooperacji z Mitsubishi Heavy Industries.
 • W roku 2008 firma Nissan wprowadza zupełnie nowy model - Serię GX. Zaprojektowaną i wytwarzaną samodzielnie przez firmę Nissan w japońskich fabrykach koncernu.

  PROJEKT I ZAŁOŻENIA

  Nowa seria GX została zaprojektowana przy zastosowaniu założeń niepowtarzalnej identyfikacji wizualnej stworzonej dla Nissan Forklift.

  Kluczowe założenia projektu:

 • Nowoczesny, stylowy, finezyjny wygląd.
 • Klinowy kształt, tworzący wrażenie silnego, łatwego w prowadzeniu wózka widłowego.
 • Niskie, długie, stabilne nadwozie, z nisko położonym środkiem ciężkości pozwalającym na dużą ładowność.NIEZAWODNE I NOWOCZESNE SILNIKI NISSAN

NIEZAWODNE I NOWOCZESNE SILNIKI NISSAN

Wózki serii GX napędzane są silnikami Diesla i LPG firmy Nissan.

Wózki widłowe firmy Nissan serii GX z silnikiem TB45
Wózki widłowe serii GX wyposażone są w elektroniczny wtrysk paliwa. Zoptymalizowana wydajność oraz zużycie paliwa osiągnięta została przez zastosowanie Połączonego Elektronicznego Systemu Kontroli (ECCS). ECCS kontroluje wtrysk paliwa, czas zapłonu oraz liczbę obrotów silnika na biegu jałowym. 6 cylindrowy silnik TB45 zapewnia wyjątkowo niski poziom emisji spalin, znacznie niższy od amerykańskich przepisów.

Połączony Elektroniczny System Kontroli (ECCS) jest skomputeryzowanym systemem służącym do nadzoru i kontroli pracy silnika i wózka. System kontroli pojazdu składa się z trzech modułów kontrolnych: Moduł Kontroli Silnika (ECM), Moduł Kontroli Pojazdu (VCM) oraz z ekranu LCD. Pomiędzy modułami dane przesyłane są przez szeregową magistralę komunikacyjną (CAN).

Zalety nowego ECM w silnikach serii GX:

 • Poprawiono osiągi silnika.
 • Dzięki ECM, seria GX będzie wyposażona w funkcje Power/ECO znaną z serii DX ECO-X.
 • Dostępna jest opcjonalna funkcja Automatycznego Wyłączenia. Gdy silnik pracuje na biegu jałowym, skrzynia biegów jest w położeniu neutralnym i nie używany jest układ hydrauliczny, wózki serii GX mogą wyłączyć się automatycznie po opuszczeniu fotela przez operatora. Czas może zostać ustawiony przy pomocy wielofunkcyjnego wyświetlacza LCD.
 • Standardowy czujnik poziomu LPG.

Modyfikacje silnika TB45
Silniki TB45 w wózkach serii GX przeszły dodatkowe modyfikacje oferując więcej niż można się spodziewać od dotychczasowych silników firmy Nissan.

 • Podgrzewany czujnik O2 w kolektorze wylotowym, pozwala na szybsze zmniejszenie poziomu emisji po uruchomieniu silnika.
 • Ulepszony komputer Modułu Kontroli Silnika.
 • Nowy wałek rozrządu umożliwiający lepsze ustawienie zaworów rozrządu.
 • Nowy trójfunkcyjny katalizator

System Ochrony Powertrain

System ochrony powertrain zapewnia ochronę silnika i skrzyni biegów dzięki kontroli prędkości pracy silnika oraz ilości dostarczanego paliwa gdy temperatura silnika będzie wysoka. Ekran LCD pokaże operatorowi ostrzeżenie, powiadamiające o usterce. VCM/ECM załączy funkcję Powrót Do Warszta

Temperatura Oleju w Skrzyni Biegów
W przypadku, gdy temperatura przekładni jest zbyt wysoka, VCM ostrzeże ECM, w celu załączenia Funkcji Powrót do Warsztatu i zmniejszenia obrotów silnika.

Ciśnienie Oleju
Jeśli silnik pracuje na wyższych obrotach niż na biegu jałowym, a ciśnienie oleju będzie za niskie, VCM ostrzeże ECM, który zmniejszy obroty silnika.

Moduł kontroli Silnika (VCM) jest posiada IP65 , co oznacza, że VCM jest całkowicie chroniony przed kurzem i wodą.

Układ wlotu powietrza

Wózki firmy Nissan Forklift serii GX posiadają cyklonowy filtr powietrza.

Filtr powietrza w modelu GX może zatrzymać 730gram cząstek.

Ponadto, w kanale wlotu powietrza przed filtrem powietrza umieszczono rezonator, co pozwoliło ograniczyć poziom hałasu.

Opcjonalny filtr wstępny
Firma Nissan Forklift oferuje klientom wykonującym pracę miejscach o dużym
zapyleniu filtr wstępny.
Dodatkowy filtr zwiększa pojemność zatrzymanego pyłu do 1 kilograma, co pozwala uzyskać dłuższe okresy bez wymiany filtra powietrza.

Układ wydechowy

Aby ograniczyć poziom hałasu, silniki Diesla wyposażono w dwa tłumiki w układzie wydechowym. Modele zasilane LPG oraz LPG & benzyną posiadają standardowo trójstopniowy katalizator oraz tłumik końcowy.

Układ chłodzenia

W serii GX zastosowano wysokowydajną, montowaną na gumowych podkładkach chłodnicę, poprawiając jej pracę i niezawodność.
Chłodnica w wózkach serii GX posiada o 28% wyższa pojemność ciepła w stosunku do wózków firm konkurencyjnych. Zalety zwiększonej wydajności układu chłodzenia wózków serii GX pozwalają na niezawodną pracę w trudnych warunkach i w wysokich temperaturach otoczenia.

Skrzynia biegów i przekładnia główna

Z uwagi na zmiany przeprowadzone w wale napędowym, przekładnia główna nie jest bezpośrednio połączona ze skrzynią biegów. W połączeniu z pełnym pływającym mocowaniem silnika i skrzyni biegów pozwala to na ograniczenie wibracji i hałasu, Wał napędowy zapewnia, że silnik i skrzynia biegów mogą poruszać się niezależnie od przekładni głównej, co poprawia pracę pływającego mocowania.
Poprawiono właściwości dwubiegowej automatycznej skrzyni biegów, poprzez skrócenie czasu zmiany biegu oraz opracowaniu optymalnego harmonogramu zmian.
Dzięki zoptymalizowanemu połączeniu silnika i skrzyni biegów otrzymano wyjątkowo wysoką wydajność mocy.

Wielofunkcyjny ekran LCD

Wielofunkcyjny ekran LCD dostarcza informacji dotyczących wykonywanej pracy jak i zaplanowanych przeglądów, pozwalając maksymalnie wykorzystać czas pracy wózka. Przy pomocy klawiszy można ustawić dokładnie pracę wózka, tak aby zapewnić bezpieczne parametry użytkowania zgodnie z doświadczeniem operatora, ładunkiem i warunkami pracy.

Menu diagnostyczne
Pokładowy Wbudowany Sprzęt Kontrolny (BITE) posiada zintegrowane funkcje samosprawdzające i kontrolne, co pozwala na łatwe i mniej czasochłonne wykrywanie awarii. W przypadku awarii na ekranie LCD pojawi się ostrzeżenie..

Przypomnienie o przeglądzie
Po aktywacji, przypomnienie o przeglądzie będzie widoczne na ekranie LCD w momencie uruchomienia wózka. W zależności od ustawienia będzie przypominać o upływie określonej liczby godzin czy zbliżającej się konkretnej dacie.

Dostęp przy użyciu kodu PIN
Ochrona standardowym 4 cyfrowym kodem PIN zapobiega przed nieupoważnionym użyciem wózka. Można wprowadzić do pięciu kodów PIN. Pozwala to na odczyt czasu pracy dla każdego z pięciu kodów lub operatorów.

System Ograniczenia Ryzyka firmy Nissan

Seria GX Wózki widłowe firmy Nissan oferują długoletnią wydajność i wysokie osiągi w połączeniu z mocnymi silnikami LPG i Diesla. Szeroki rozstaw kół zapewnia doskonałą stabilność, szczególnie przy podnoszeniu ciężkich ładunków na duże wysokości.
Pakiet bezpieczeństwa w serii GX oparty został na RSS (System Ograniczania Ryzyka) opracowanym przez firmę Nissan i poprawia bezpieczeństwo operatora dzięki:

 • Doskonałej widoczności we wszystkich kierunkach
 • Funkcji Powrót do Biegu Jałowego w skrzyni biegów
 • Systemowi Blokady Masztu
 • Hamulcowi postojowemu zwalnianemu za pomocą przycisku
 • Ostrzeżeniu o nie zapiętych pasach

System Powrót do Biegu Jałowego jest uruchamiany w momencie opuszczenia fotela przez operatora, gdy wózek jest na biegu. W ciągu trzech sekund rozłącza on funkcje jazdy przód/tył w skrzyni biegów, zapobiegając przed dalszemu przemieszczaniu wózka.

System Blokady Masztu jest standardem we wszystkich modelach, automatycznie blokuje funkcje podnoszenia i pochylania w chwili opuszczenia fotela przez operatora, zapobiegając możliwym wypadkom. Towarzyszy temu alarm dźwiękowy i ostrzeżenie na pulpicie.

Przeciwwaga

Projekt przeciwwagi jest zarówno funkcjonalny jak i estetyczny. Przeciwwaga służy przede wszystkim jako obciążnik, a otwór w przeciwwadze został zaprojektowany tak, aby umożliwić jak najszybsze wydostanie się rozgrzanego powietrza z wózka.

Przekrój pokazuje przepływ gorącego powietrza przez przeciwwagę:

Platforma operatora

Tablica rozdzielcza została zaprojektowana z zastosowaniem najlepszych rozwiązań ergonomicznych. Głównym celem było zapewnienie dużo miejsca dla operatora oraz łatwego dostępu do wszystkich przełączników.

 • Tablica rozdzielcza w obsłudze pedałów przez operatora.
 • Osłony siłowników pochylania zostały zaprojektowane możliwie jak najmniejsze, tak aby operator posiadał jak najwięcej miejsca na wsiadanie i wysiadanie..
  Siłownik pochylania można smarować bez demontażu jakichkolwiek elementów nadwozia.
 • Po demontażu płyty podłogowej i dolnej części tablicy rozdzielczej, mechanik ma pełny dostęp do układu hydraulicznego.
 • Tablica rozdzielcza jest w pełni wygłuszona.
 • Wykładzina podłogowa jest zaprojektowana tak, aby zapewnić dodatkowe wygłuszenie i posiada antypoślizgową powierzchnie.
 • Pedały rozmieszczone zostały jak w samochodzie osobowym, podobnie do innych wózków firmy Nissan Forklift.
 • Dźwignia kierunkowskazów działa tak jak w samochodzie osobowym.
 • Hamulec postojowy wraz z przyciskiem zwolnienia.