Wózki widłowe - czym się kierować przy zakupie?

2011-04-27 12:11

Gdy analizujemy rynek wózków używanych, zastanawiamy się, jak najlepiej wydać pieniądze i dlaczego podobne na pierwszy rzut oka wózki widłowe tak bardzo różnią się ceną. Cena wózka widłowego jest bardzo często kluczowa, zwłaszcza, gdy chcemy zakupić maszynę używaną. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Dobrze jest sprawdzić, co dokładnie zawiera oferta. Dobrze skrojona propozycja powinna posiadać gwarancję, wysokiej jakości przygotowanie oparte na wyłącznie oryginalnych częściach zamiennych oraz jasną historię wózka widłowego, która upewni nas, że podany przebieg jest zgodny z rzeczywistym. Nie warto dać się skusić wyłącznie na ładny wygląd urządzenia, choć wrażenia estetyczne są również istotne.

Dlatego jednym z ważniejszych kryteriów powinien być wybór dostawcy. Trafiając do dobrego sprzedawcy „od ręki", otrzymamy wszystkie informacje na temat interesującego nas wózka widłowego. Mamy wówczas także dostęp do pełnej dokumentacji technicznej a bezpieczeństwo sprzętu potwierdzają nie tylko certyfikaty, ale również poświadczenie badania technicznego UDT. Wszystkie te zalety gwarantują bezpieczną i bezawaryjną pracę urządzenia a co się ztym wiąże szybki zwrot kosztów. W razie wątpliwości powinniśmy przetestować urządzenie we własnym magazynie lub na placu.

Czy przygotowanie u producenta będzie lepsze niż w warsztacie pośrednika?

Odpowiedzieć na to pytanie, wydaje się prosta, kto zna się lepiej na swoim sprzęcie? - producent ma całe niezbędne know how i jest na bieżąco ze wszystkimi nowościami technicznymi. Wózki widłowe rozwijają się z roku na rok, za czym większym i drobnym zakładom dealerskim trudno nadążyć. Dlatego wyspecjalizowały się one głównie w sprzedaży wózków widłowych używanych.

Po latach kryzysu, gdy z łatwo można było wyszukać na rynku dobry wózek widłowy w atrakcyjnej cenie, sytuacja znacznie się zmienia. Obserwujemy ograniczenie podaży wózków widłowych używanych a ich ceny stale rosną. Tutaj także można dostrzec przewagę firm reprezentujących producentów, które tak jaj Lemarpol, posiadają flotę wózków widłowych z wynajmu. Stanowią one doskonałą bazę wózków widłowych używanych. Takie wózki widłowe są sprowadzane jako nowe z fabryki i cały czas ich eksploatacji są pod kontrolą autoryzowanego serwisu. Dzięki przejrzystej historii stają się najbezpieczniejszą alternatywą do zakupu nowego wózka widłowego.

Opieka serwisu oraz dostępność floty wynajmu jest bardzo istotna także po dostawie wózka widłowego. Dlatego tak istotne jest, aby zwrócić uwagę, jakim zapleczem dysponuje dostawca. W przypadku awarii kosztem jest nie tylko cena usługi serwisowej, ale przede wszystkim czas przestoju maszyny. Przedstawiciel producenta ma najszybszy dostęp do oryginalnych, nowych części zamiennych a także doskonale rozbudowaną sieć serwisową. Różnica między warsztatem dealera a fabrycznym jest więc znaczna. Pierwszy opiera się w dużej części na częściach regenerowanych, a w przypadku nowych czas oczekiwania znacznie się wydłuża. Technicy reprezentujący producenta mają do dyspozycji mobilne warsztaty samochodowe oraz natychmiastowy dostęp nie tylko do nowych części do wózków widłowych, ale także do szkoleń z zakresu budowy i naprawy wózka widłowego. Pozwala to maksymalnie skrócić czas usuwania awarii. Dodatkowo, największa dostępna flota wynajmu, jaką dysponuje Lemarpol, gwarantuje, że zawsze będzie można znaleźć odpowiedni sprzęt na czas wykluczenia wózka widłowego z eksploatacji.

Decyzja o zakupie wózka jest podejmowana nie tylko wtedy, gdy rozpoczynamy lub poszerzamy działalność, ale także, gdy chcemy odmłodzić magazyn. Wówczas rozglądamy się za możliwością odsprzedaży starych, zużytych urządzeń. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest kontakt z dostawcą, który oferuje odkup wózka w rozliczeniu. Co ważne, transakcja taka może być przeprowadzona nie tylko w zamian za zakup wózka nowego, ale także używanego. Większość dostawców oferuje możliwość odkupu wózków każdej marki.

Podsumowując, zalet wyboru wózka używanego od profesjonalnego dostawcy jest wiele, główne to:

  • Niezawodność: fabrycznie przygotowane wózki widłowe są niezawodne podczas pracy. Nie ma mowy o nieoczekiwanych awariach. Dzięki temu jest zapewnione bezpieczeństwo planowania i inwestycji.
  • Bezpieczeństwo finansowe: przygotowanie urządzeń wg wysokich standardów, w tym wymieniona regeneracja części (np. baterii), chroni przed nieoczekiwanymi inwestycjami, które pociągają za sobą wysokie koszty.
  • Bezpieczeństwo techniczne: wyposażenie wózka zawsze odpowiada najnowszym dyrektywom unijnym oraz przepisom Urzędu Dozoru Technicznego. Dodatkowe doposażenie nie jest konieczne.
  • Motywacja pracowników: czyste i dokładnie przygotowane wózki widłowe gwarantują wysoki komfort użytkowania. Stan zbliżony do wózka widłowego nowego oraz odpowiednio dopasowane wyposażenie tworzy przyjazne miejsce pracy dla operatora. Motywuje nie tylko do troskliwego obchodzenia się z samym wózkiem, ale także podwyższa efektywność pracy.

Najważniejsza zaleta to, że za znacznie niższą cenę w stosunku do wózka widłowego nowego otrzymujemy wysoką jakość i możliwość spokojnej i bezpiecznej pracy przez długie lata.